Yükleniyor

Şoförlük ile ilgili Genel Bilgiler

Önünüze hayvan çıkarsa direksiyon kırmayın çarpın

GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ VE KAZALARI ÖNLEME REHBERİ HAZIRLANDI

Kurban Bayramı geliyor ve birkaç gün içinde milyonlarca vatandaş, yüzbinlerce aracıyla trafiğe çıkacak. Dünyaca ünlü erkek dergisi Men’s Health, ABD’li uzmanlar, bilim adamları, mühendislerle görüştü ve trafik kazalarını önlemek için neler yapılması gerektiğini araştırdı. İşte ABD’li uzmanlardan kaza senaryoları ve yapmanız gerekenler:

Araç içinde üşüyün!

Kafa yastıkları: Sürücü koltuğuna oturun ve arkanıza yaslanarak dikiz aynasına bakın. Kulağınızla, kafa yastıkları aynı hizada mı? Değilse, düzeltin. Kazaları Önleme Enstitüsü Uzmanı Anne McCart’a göre, bu yastıklar ve ölçme, boyun yaralanmalarından sizi koruyacak. Sonra da koltuğunuzu başınızla kafa yastıklarının arasında 10 santim kalacak kadar ayarlayın.

Direksiyon: Direksiyon, sizi öldürmesin. Virginia Tech Üniversitesi Kaza Uzmanı Stefan Duma’ya göre, fazla önde oturan sürücüler, emniyet kemeri mekanizması çalışmadan, direksiyona çarpabilir ve yaralanabilir. Elinizin tam direksiyona erişebileceği şekilde oturun. Direksiyona mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Farlar: Farlarınızı gündüz de yakın. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, farları gündüz yakmak, iki şeritli yollarda kafa kafaya çarpışma riskini yüzde 5, bir yayaya çarpma riskini de yüzde 12 oranında önlüyor.

Klima: İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, zaman geçtikçe sürücüler, iç sıcaklığa alışıyor ve rehavete kapılıyor. 5 ile 8 dakika aralıklarla ısıyı önce düşürmek sonra da yükseltmek, dikkatin artmasını sağlıyor. Aracınız, sıcak değil, serin olsun. Uzmanlara göre, soğuk ortamlar, beyinde baş dönmesi ve rehavete neden olan “alfa dalgaları” nı önlüyor.

Cep telefonu: Kanada’da yapılan araştırmalara göre, telefonu kulaklığıyla kullanmak da aynı telefonu tek elinizle tuttuğunuz kadar konsantrasyonu bozuyor. Konuşmamaya çalışın.

1 Bir anda kayarak yoldan çıkmaya başladınız

Sık yapılan hata: Tekrar yola çıkmaya çalışırsınız.

Yapılması gereken: Hızı kesin. Tekrar yola çıkmaya çalışırsanız kontrolü kaybedersiniz. California’daki Audi Sürücülük Eğitim Merkezi Direktörü Paul Gerrad’e göre, çıktığınız yolda gitmeye devam edin, hızı kesin ve yavaş yavaş tekrar yola çıkın.

2 Yolda giderken lastiğiniz patladı

Sık yapılan hata: Hemen frene asılırsınız.

Yapılması gereken: Fren yapmayın. Ayağınızı yavaşça gazdan çekin, aracın kendi ağırlığıyla yavaşlamasını bekleyin ve bu arada dengeyi koruyun. Otomobili kontrol edebileceğinizi anladığınızda, yavaş yavaş frene basın.

3 Aniden yola bir hayvan çıktı

Sık yapılan hata: Direksiyonu aniden kırarsınız.

Yapılması gereken: Acımayın, çarpın. Direksiyonu kırarsanız, karşıdan gelen bir araca çarpabilir ya da şarampole yuvarlanabilirsiniz. Çarparsanız aracınız hasar görür. Ama en azından yolda kalırsınız. Mümkünse, hayvanın kalçasına çarpmaya çalışın. Daha az canı yanar.

4 Önünüzdeki otomobil, aniden durdu

Sık yapılan hata: Hemen fren yaparsınız.

Yapılması gereken: Frene tüm gücünüzle yapışın. İnsanlar ne kadar sert fren yaptıklarını düşünürse düşünsün, güçlerinin sadece yarısını kullanıyor. İyi fren yapmak için duran otomobilde, sık sık fren pedalına basarak çalışın.

Diğer Haberler